1985 - 2.szám

A dobhártya-reconstructio „overlaid” technikájának módosítása*

Szerző(k): BAUER MIKLÓS dr.**
Intézmény: Pécsi Orvostudományi Egyetem Fülorr-gégeklinikája (igazgató: Bauer Miklós dr. egyetemi tanár)
Lapszám: Fül-orr-gégegyógyászat 31. 72-85. 1985.

ÖSSZEFOGLALÁS:

Az irodalomban egyre erősebb tendencia jelentkezik a dobhártya hiányának pótlására szolgáló transplantatumoknak kizárólag „underlaid” technikával történő alkalmazására a lebeny lateralizációjának vagy az első szöglet kitelődésének (blunting) megelőzése végett A szerző véleménye szerint azonban hosszú távon az „overlaid” technika nagyobb biztonsággal védi ki az első quadransokban a re-perforatiót, mint az underlaid technika a következő esetekben: (i) perforatio az alsó quadransokban, keskeny dobhártyamaradvány az első-alsó quadransban, (ii) perforatio az első-felső quadransban, vagy nagyobb perforatio, amely involválja az első-felső quadranst is. Az (i) esetben a szerző a Lemoyne, Fleury és Lefebvre által leírt, a (ii) esetben saját „C”-technikáját alkalmazza.
A szerző ezen két technikát módosította azáltal, hogy a lebeny mellső részét a csontos dobgyűrű és az átmenetileg medial felé helyezett rostos dobgyűrű közé fekteti („D”-tech- nika).
Az ily módon operált 40 esetben (maximum 2 év követési idővel) a módosítás a lateralizációt meggátolta. A mellső szöglet kitelődése előfordult 3 esetben a retransplantált hallójárathám részleges necrosisa miatt, ami valószínűleg a ki nem elégítő antibiotikus védelemre vezethető vissza.
Az ép hallócsontlánccal rendelkező esetekben a hallásjavulás terén elért eredmények tovább javíthatók a transplantatum és a kalapács nyele közötti kontaktus javításával.

 

A Modification of the Overlaid Techniques in Tympanoplasty.

SUMMARY

The literature shows that there is a growing tendency to use underlaid grafts in every case to prevent lateralization or blunting. In the author's opinion, however, the overlaid techniques prevent anterior reperforation with greater safety in the long run than the underlaid techniques in the case of (i) perforation of the inferior quadrants and a narrow tympanic remnant in the anteroinferior quadrant and (ii) perforation of the anterosuperior quadrant or a large perforation involving also this quadrant In the case of (i) the author uses the technique described by L emeryne, Fleury sndLefebvre and in that of (ii) his own „technique C”. These tow techniques have been modified by inserting the anterior part of a fascia graft between the bony and fibrous annulus elevated from its bony sulcus and placed temporarily medially („technique D”).
A series of 40 cases with a maximum follow-up time of two years has shown that this modification prevents lateralization. Blunting occurred in 3 cases as a result of necrosis of the retransplanted meatal skin, probably caused by uncontrolled infection.
The hearing results in ears with an intact ossicular chain may

 

A teljes tartalom elolvasásához bejelentkezés szükséges! Bejelentkezés